Postanowiłam wypróbować kilka przepisów na ciasta z warzyw – słyszeliście na pewno (a może nawet już próbowaliście) nie raz o brownie z buraków czy cieście z cukinii. Na początek wybrałam jednak ciasto marchewkowe! Przepis ułożyłam sama, posiłkując się różnymi wersjami podpatrzonymi na kulinarnych blogach. Zamiast mąki użyłam jednak mielonych otrębów owsianych i zrezygnowałam z cukru. Uważam, że to doskonały pomysł na zdrowy podwieczorek lub smaczne drugie śniadanie. Ciasto jest zdrowe, soczyste, delikatnie słodkie i przede wszystkim – dietetyczne! Polecam…
Składniki:
- 3 duże marchewki
- 3 łyżki zmielonych na mąkę otrębów owsianych
- 1 łyżka mąki orkiszowej
- 3 jajka
- 2 łyżki syropu z agawy
- 1,5 łyżki oliwy z oliwek
- garść orzechów laskowych
- 1 łyżka pestek dyni
- 1 łyżka pestek słonecznika
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- cynamon
- imbir
Polewa:
- 1 serek wiejski lekki
- 1 łyżka syropu z agawy
- 1 łyżeczka suszonej, tartej skórki pomarańczowej
- posiekane orzechy laskowe do dekoracji
Piekarnik rozgrzewamy do 180°C. Marchewki myjemy, obieramy i trzemy na tarce. Najlepiej użyć takiej o drobnych oczkach – ja takiej nie miałam, dlatego w cieście widoczne są paseczki marchewki – ale smaku niczego to nie zmienia! Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy z odrobiną soli na sztywną pianę. Następnie dodajemy do ubitej piany żółtka, syrop z agawy, oliwę z oliwek i miksujemy przez minutę. Masę dodajemy do tartych marchewek, mieszamy ze zmielonymi na mąkę otrębami owsianymi i łyżką mąki orkiszowej. Dodajemy szczyptę cynamonu, startego, świeżego imbiru, proszek do pieczenia, krojone orzechy laskowe, pestki dyni i słonecznika. Blaszkę wykładamy od spodu papierem do pieczenia, wylewamy na nią masę marchewkową i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez ok. 60 minut.
Serek wiejski miksujemy na gładki krem z łyżką syropu z agawy i tartą skórką pomarańczową. Wstawiamy do lodówki na godzinę!
Po wyciągnięciu ciasta z piekarnika, odstawiamy je do wystygnięcia. Gdy ciasto będzie zimne, smarujemy je kremowym serkiem i posypujemy posiekanymi orzechami laskowymi.
Tym, którzy z powodu alergii nie mogą spożywać produktów nabiałowych, zamiast proponowanej polewy polecam polać ciasto roztopioną czekoladą o wysokiej zawartości kakao (80%) lub lukrem.
Bardzo dobry przepis, polecam 😉
Cieszę się, że ciasto się udało i smakowało! Pozdrawiam:)
Jak duże jest ciasto (forma)? Czy naprawdę urosło?
Tortownica w której piekłam ciasto ma 18cm średnicy. Ciasto po upieczeniu miało wysokość ok. 5,5cm. Nie napisałam w przepisie, że ciasto jakoś szczególnie urosło po upieczeniu – widać dokładnie na zdjęciach jak wyglądało w środku i z wierzchu – jesli użyjesz tarki o drobniejszych oczkach pewnie wyjdzie jeszcze lepsze!
Dziękuję bardzo za odpowiedź, na pewno napisze jak wyszło;)
Upieczone i zjedzone ze smakiem, dziękuję za przepis!
Bardzo proszę:)
czy syrop z agawy jest niebędny? czy jest może jakiś zamiennik. bo od kilku dni szukam po hipermarketach i nie mogę znaleźć. z góry dziękuję za odpowiedź
Możesz go spokojnie zastapić płynnym miodem lub syropem z daktyli!
Właśnie upiekłam ciasto i jest pyszne, trochę bałam się tego że bez cukru nie będzie słodkie, ale okazuje się że 2 łyżki miodu w zupełności wystarczają. Jedyne co mnie martwi to to że mi w ogóle ciasto nie urosło, jest bardzi niziutkie, a robiłam je w 100% z przepisu. Masz może pomysł dalczego?
I dziękuję za przepis, na Wielkanoc jak znalazł 🙂
Tak jak pisałam we wcześniejszych komentarzach, moje ciasto też szczególnie nie urosło. Ja swoje ciasto piekłam w tortownicy o średnicy 18cm – jeśli miałaś większą ciasto było bardziej płaskie. Ale cieszę się, że smakowało:)