5 zasad zdrowego odżywiania – Czego unikać?

Wiecie już co powinno się znaleźć w zdrowej diecie. Teraz czas na kilka informacji o tym, jakich produktów powinniśmy unikać. Niezwykle ważne jest aby zasady prawidłowego odżywiania wprowadzać w życie od najmłodszych lat. Jeśli więc macie już swoje dzieci, pamiętajcie, że nawyki wyniosą one właśnie z domu i to do Was należy edukacja ich i uświadamianie o tym, jak ważna jest prawidłowa dieta.

  1. UNIKAMY TŁUSZCZÓW ZWIERZĘCYCH

Zawierają one dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za wzrost stężenia cholesterolu w naszym organizmie oraz za wzrost zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, otyłość czy nawet niektóre nowotwory. Warto więc spożywać więcej chudego mięsa drobiowego i wołowego oraz ryb.

  1. OGRANICZAMY SPOŻYCIE SOLI

Jej nadmiar w diecie może niekorzystnie wpływać na pracę nerek, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzać gospodarkę wodną naszego organizmu. Nie można jej jednak zupełnie wyeliminować z diety, gdyż spełnia także ważne funkcje w naszym ciele. Nie każdy wie, ze dzienna porcja soli nie powinna przekraczać 1 płaskiej łyżeczki. Szczególnie uważać powinny na nią osoby starsze, które często solą więcej ze względu na słabsze wyczuwanie smaków. Pamiętajmy więc, że sól znajduje się nie tylko w naszej solniczce ale także w gotowych mieszankach przypraw, wędlinie, konserwach, kostkach rosołowych, serach i wielu innych produktach.

  1. UNIKAMY SŁODYCZY

Przede wszystkim ze względu na ogromną zawartość cukrów prostych, które nie tylko odpowiadają za próchnicę, ale także za szerzącą się otyłość – dlatego powinniśmy unikać ich w codziennej diecie. Nadmierne spożycie cukrów powoduje ich odkładanie w postaci tkanki tłuszczowej. Słodkie przekąski hamują nasz apetyt, ale podnoszą poziom insuliny jedynie na krótki czas. Czekolady, ciastka, batoniki to także źródło tłuszczy trans, które odpowiadają między innymi za choroby serca i miażdżycę. Zamiast gotowych słodyczy sięgajmy wiec po owoce lub miód – ale także z umiarem.

  1. ALKOHOL I INNE UŻYWKI

Po pierwsze alkohol uzależnia! Po drugie jest nośnikiem pustych kalorii (pustych – bo nie dostarcza nam żadnych odżywczych składników ani witamin) – 1g alkoholu etylowego to aż 7 kcal! Po trzecie, powoduje choroby wątroby, nadciśnienie oraz może wpływać na rozwój choroby nowotworowej np. przełyku lub innych odcinków przewodu pokarmowego. Mocna kawa i herbata również powinna być spożywana z umiarem, głównie z powodu zawartości kofeiny.

  1. WALCZYMY Z OTYŁOŚCIĄ

To ogólne hasło stanowić powinno podsumowanie wszystkich dotychczas przedstawionych zasad. Jeśli bowiem poprzez stosowanie prawidłowej diety i aktywność fizyczną utrzymamy prawidłową wagę ciała, unikniemy szeregu chorób metabolicznych, nadciśnienia, cukrzycy*, miażdżycy, zyskamy energię, poprawimy wygląd naszej skóry i podniesiemy jakość naszego życia!

Zacznijcie od dzisiaj!!!

* Więcej interesujących informacji i typach cukrzycy przeczytacie na stronie diabdis.com

Polecane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *